Who Makes Great Value Products For Walmart? (27 Products Listed!)
Walmart has made it a priority to provide essential goods at affordable prices, living up to their discount-store status. Walmart, a house brand called Great Value, offers many groceries to customers in order to make extra savings.
Who Makes Great Value Products For Walmart In 2022?
ConAgra, Sara Lee, are two of the best-known manufacturers for Great Value grocery items, like peanut butter and cheese. Walmart milk is produced in its Fort Wayne dairy plant. Great Value grocery items are made by big brands like Kraft, General Mills and Ziploc.
Walmart’s Great Value springwater is great for you. This water comes from Platte, Missouri’s Basswood Springs.
The gallon is $0.80 so you can get multiple bottles out of one order. The water is filtered by ozonation and has a neutral pH level. This reduces the risk of exposure to harmful contaminants.
Additionally, Walmart’s Great Value purified bottled water comes from the Sacramento Municipal water supply In California. However, Canadian drinkers have said that Niagara Bottling made their Great Value water.
Drinking Walmart’s store-branded beer can save you plenty of dollars without compromising flavor. Cott supposedly manufactures great Value root beer. A 12-can 12 fluid ounce can costs $2.28, or $74C for a 68 fluid inch bottle.
However, the price is something you will notice. A&W Root Beer costs more than $11. This means that you could get Great Value root beers for as low as $10.
It’s rumored that worldwide brand Ziploc manufactures Great Value zipper bags for Walmart. Though the brand doesn’t have a confirmed affiliation with Walmart yet, Great Value zipper bag are identical in quality and design to Ziploc bags.
Walmart provides great Value storage, storage, sandwich, snack, and gallon zip bags at prices as low $7.
Did you know that Great Value yogurt and greek yogurt are supposedly produced by a subsidiary of the well-known brand, Danon? Enjoy equally delicious yogurts at a more generous price when you choose Great Value.
Great Value’s 32oz family-sized containers of low-fat vanilla cream yogurt are just $1.74. Danon’s equivalent is more than a dollar higher at $2.78. All savings are worth it, right?
Mixed berry, key lime and strawberry flavored yogurts can be found in 32-ounce containers or 6-8 ounce cups. Prices are between 29C/-35C/ oz.
Walmart’s Great Value icecream is an excellent alternative to Breyers’ deliciously creamy ice cream. You could save up to 30% when you purchase Great Value ice cream (48oz tub) for $2.97 instead of Breyers for $4.18 (48oz tub).
According to rumours, UTZ is also responsible for making Walmart’s Great Value potato chips. The price differences will not be obvious, even though you may not notice any difference in flavor. UTZ potato chips are priced at 22C/ oz. Great Value potato chips is 16C/ oz.
UTZ Potato chips are often sold bulk to regular customers. Great Value potato chips make a great snack choice if you are looking for something quick and affordable.
Don’t spend $4.68 to buy 40-ounce jars Peter Pan Peanut Butter Original Peanut Butter. Get a 64-ounce Great Value Creamy Peanut butter for just $4.34. That’s equivalent to 6.8C/oz. ConAgra also manufactures Great Value and Peter Pan products in one factory.
Walmart provides a decent variety of peanut butter, including smooth, organic, crunchy, powdered, honey roasted, and grape jelly stripe options for less than $10 per jar.
According to an article, Walmart collaborates with Procter & Gamble (the company that makes Charmin toilet papers) in order to produce household essentials like paper towels under their discounted brand Great Value. P&G currently has 31 paper-making locations across the U.S.
For $5.22, customers can purchase 4 everyday use Great Value paper towel packs. 24 paper towels are $14.97 each. ).
Walmart opening its first dairy plant for cow milk production, it’s likely that the Great Value Brand will be producing almond milk.
However, the precise origination of the milk purchased from your local store varies due to location. Meadow Gold Dairy Company, Borden Dairy Company, and Borden Dairy Company are two other known suppliers of dairy products. Both also manufacture their own brand.
Now, we all know how costly almond milk can be. Walmart’s Great Value brand is much more affordable, with half a gallon of almond milk (with a chocolat twist) only $1.98
Peter Pan, the well-known producer ConAgra purchased Great Value salsa.
Customers can make an excellent saving when they go for Great Value products; purchase 24 ounces of mild thick and chunky salsa for just $1.18 instead of $2.68 for a branded salsa.
McCormick might be responsible for Great Value spices, as McCormick’s brands can taste almost identical.
The purchase of spices and seasonings products is a common expense. But Walmart’s Great value can help you save money on your groceries.
Great Value basil leaves are priced at just under a dollar ($1.23 per Oz) for a 0.80-ounce standard jar. McCormick’s comparable costs $2.44 ($3.94/oz) for lower quantities.
ConAgra, an established manufacturer of Great Value Products, owns a U.S.-based flourmilling company. It is therefore a likely producer of Great Value Flour.
Walmart’s choice is the cheapest in the grocery store. This flour is made in Canada and the U.S.
For $9.10, 10 lbs of Gold Medal Brand flour you get the equivalent quantity of Walmart’s generic Great Value flour for $5.98.
Customers are able to expect all-purpose flour, unbleached, self raising, almond, and coconut Great Value flour to be funded for less than $5 in five-pound bags.
ConAgra makes many Great Value products meaning it likely manufactures its popular condiments such as ketchup. Great Value Ketchup taste exactly like Heinz
Walmart Great Value kcups can be a delicious and affordable way to start your day. Sara Lee produces Walmart’s Great Value coffee. According to an internet report.
Walmart joined Agaia as a partner in 2013, to create an environmentally-safe detergent for laundry under their Great Value label.
The eco-safe liquid detergent can be purchased for $7.98 and contains 100 fluid ounces. That’s 64 washes. ).
Tide’s comparable product is now $11.97, which means budget-minded people can forget about Tide. It costs just 92fl.oz. Tide’s equivalent product, Great Value, costs only 8C/per fl.oz compared to Tide’s 18, per fl.oz.
Savant Systems purchased The Bucyrus Lamp Plant (U.S.) from GE Lighting to produce great value bulbs.
However, a Savant Company reports that Walmart is seeking to transfer much of their Great Value light bulb production to China.
Several sources indicate that ConAgra manufactures Great Value cheese from factories located in numerous states. Walmart has a wide range of Great Value cheeses such as cheese blocks and cheese squares.
Sara Lee makes Walmart’s cheap coffee sold under its own Great Value brand.
Great Value coffee can be purchased in 48-ounce containers for $7.92 (6.5C/ oz). Save long-lasting money by purchasing a 2-pack at $14.88 (15C/ ounce).
When you consider the difference in prices, Walmart sells brand-name coffee at over $12 per pound for lower quantities.
Great Value coffee creamer will take your coffee to the next level without spending too much.
Sara Lee, known for making many of Walmart’s best-value products in coffee, probably makes Great Value coffee Creamer.
Fans of Nestle’s Coffee-Mate coffee creamer will love Walmart’s inexpensive Great Value option. Great Value coffee crèmeer only costs $1.50, and it is completely dairy-free. You can’t resist 10C/ oz.
If you’re looking to get your fix on girl scout cookies, head to Walmart, where you’ll find Great Value cookies flavors inspired by Girl Scout.
General Mills and Kellogg Company are thought to make Walmart’s Great Value cereal.
You don’t have to spend $3 for 24-ounce Kellogg’s Frosted Flakes boxes. Instead, save a few pennies by buying Great Value Frosted Flakes for $2.93. They contain 26.8 ounces cereal and are equivalent to 11C/per oz.
You can find many other cereals that are similar to the Great Value brand, such as cinnamon crunch and berry crunch. These will help budget-conscious families save a lot of money.
George’s Prepared Foods in Caryville (Tennessee) produces pork products. Why spend extra when the taste of Walmart’s Great Value bacon matches big brands?
Bread is an essential grocery item in any kitchen. So who makes it? Sara Lee Company produces great-value bread in the exact same factory that their brand Rainbo bread buns, Nature’s Own loafs, and other brands. We are showing that quality does not have to be sacrificed when you select Great Value.
A 20-ounce loaf Whole Wheat Bread for $1.48 will cost you 7C/ ounce. Nature’s Own Bread costs 10.99. It is an easy decision.
BlueBonnet, Land O’Lakes, and BlueBonnet make great value butter in Walmart’s same facilities that they manufacture their butter products. Walmart has both brand names of butter. But which one is the cheaper?
The price you pay for half sticks of Land O’Lakes butter ($2.57), is half of the price you’d pay for double the amount for a dual pack of 8 sticks costing $5.88. Great Value butter has a price of 32.1C per 1 oz and Land O’Lakes butter at 18.4C/ 1 oz.
. Great Value beef Jerky is a great snack option that doesn’t cost too much. It retails in 10 packs for $9.54 (or 95.5C/ oz). This is significantly less than Jack Link’s $11.43 beef jerky.
Walmart built its dairy plant in Fort Wayne Indiana to keep milk prices low. The facility produces gallon containers of whole, whole, 1% and skim plain milks for the Great Value brand.
Sources suggest that Walmart also plans to acquire the milk from 25 farms within 210 miles of their new facility.
For this reason, Great Value milk is noticeably cheaper than outsourced brands. Parmalat milk, on the other hand, is more expensive at 7C/per fluid ounce. Great Value wholemilk costs $3.57/flavour ounce which amounts to 3.57 cents per gallon.
You may be a big fan of mayonnaise and you will find it interesting to learn that Kraft, a global brand, is now the producer of Great Value Mayonnaise. There is no difference in the price of the products, other than their packaging.
For a 42 fluid ounce container of mayonnaise, you can expect to spend $3.88 (or nearly $1 for Kraft’s equivalent)
What Are the Best Value Products?
Walmart rarely labels the exact manufacturer’s location on the labels of Great Value products. Walmart assures its customers that it sources their products from U.S. suppliers. You can find great quality product companies in America, Canada and elsewhere.
Do Great Value and Good Brands Go Together?
Yes, many Great Value value products are made by the same manufacturers that produce big brands. Great Value groceries can often be made using the same ingredients found in big brands, so there’s little to no difference in taste. Great Value items are more affordable than other brands.
To learn more, you can see our other posts on why Walmart is so cheap and where Walmart sources its beef and chicken from.
ConAgra is the largest manufacturer of Great Value grocery items, like cheese, peanut-butter, and salsa. Walmart milk is produced at Fort Wayne’s dairy plant. Agaia manufactures Great Value laundry detergent as well as cleaning essentials. Danon, McCormick and Wells are also manufacturers.
What is the source of Walmart’s great value products?
As a house or store brand, the Great Value line does not consist of goods produced by Walmart, but is a labeling system for items manufactured and packaged by a number of agricultural and food corporations, such as ConAgra, and Sara Lee which, in addition to releasing products under its own brand and exclusively for …
Who Is The Manufacturer Of Great Value?
ConAgra, a known manufacturer of Great Value products, operates a U.S.-based flour milling company and, therefore, a plausible producer of Great Value flour. Walmart’s choice is also the most economical on the supermarket market. This flour is made in Canada and the U.S.
Are You a Great Half and Half Value?
Walmart
Walmart Great Value Brands:
Walmart’s largest retail brand and covering many household consumables items, the Great Value Line includes frozen foods, dinners for up to 100 people, as well as cans of sliced bread, canned food, dinners for two, trash bags, light bulbs.
.Who Makes Great Value Products For Walmart? (27 Products Listed!)